Zašto i kako jesen utiče na vašu kožu?
Sa polaskom mališana u školu, što je samo za par dana, imamo osećaj da jesen polako kuca na vrata. Iako nas visoke temperature teraju da i dalje nosimo omiljene cvetne haljine i šortseve, hladnije noći su te koje nam nagoveštvaju da prelazni period ponovo dolazi – ta čuvena, kišna jesen ponovo je u našem kraju. Svako godišnje doba ima svoje prednosti i mana, a jedna od glavnih mana jeste da jesen utiče na vašu kožu. Zbog toga za vas pripremili savete koji će vam pomoći da kožu održite čistom i negovanom. Počnimo!
Šta se tačno dešava sa kožom tokom jeseni?
Za razliku od jeseni, tokom leta naša koža je masnija, obogaćena vitaminom D (zahvaljujući Sunčevim zracima) i hidrirana. Koži u ovom periodu pomažu i kreme sa zaštitnim faktorom koje su nezaobilazan proizvod u torbi za plažu ili bazen. Međutim, sa prvim znacima jeseni, javlja se i oštriji vetar, grejanje i hladnije temperature koje značajno oštećuju kožu. Jesen utiče na vašu kožu tako što je isušuje – lice odjednom postaje neprijatno zategnuto, sa malim pukotinama koje ne možete videti golim okom.
Pukotine na koži su sasvim normalne, ali isto tako veoma opasne, jer su upravo one razlog većeg prodiranja bakterija u dublji sloj kože. Bakterije dovode do infekcije, a infekcije se najčešće manifestuju bubuljicama.
Ima li rešenja? Naravno! Baš kao što menjate garderobu u svom ormanu i navlačite džempere, promenite i svoje navike (dobro, ne baš sve).
Analizirajte vašu rutinu
Svaka negovana žena ima kozmetičke proizvode kojima veruje i koji pomažu njenoj koži. Međutim, jesen utiče na vašu kožu tako što je potpuno menja. Zbog toga vam predlažemo da te kozmetičke preparate prilagodite godišnjem dobu.
Analizirajte proizvode koje koristite i izbacite one za koje smatrate da deluju nepovoljno na vašu kožu. Najčešće su to proizvodi koji sadrže alkohol jer dodatno suše kožu.
Imajte na umu da je vaša koža u ovom periodu vrlo osetljiva, te bi trebalo da koristite proizvode koji će je dodatno nahraniti, hidrirati i pružiti zaštitu. Koža, pogotovo lica, ima svoju prirodnu masnoću, koju ne bi trebalo da “skidati“ grubim proizvodima.
Pokušajte da nađete prirodnu kozmetiku i okrenite se hranjivim maskama za lice od sastojaka koje možete naći u kuhinji, u udobnosti svoga doma.
Savet plus: Nemojte zaboraviti na ostatak tela – pokušajte da umirite kožu uljanim gelovima za tuširanje i sigurni smo da ćete videti promene.
Hidratacija je ključ
Ne dozvolite da jesen utiče na vašu kožu i sve više je ranjava! Obogatite je tako što ćete nanositi hidratantnu kremu ujutro i uveče.
Hidratantne kreme su odlična stvar za vraćanje pH vrednosti kože lica, a možete ih birati prema tipu kože. Ukoliko imate suvlju, potrudite se da koristite preparate koji su “teži” i masniji, dok masnoj i kombinovanoj koži prijaju laganije kreme, gelaste strukture. Ukoliko želite da se okrenete prirodi, predlažemo vam da probate gel aloje vere ili kokosovo ulje. Sasvim smo sigurni da ćete pronaći preparat koji vama odgovara.
Savet plus: Ne zaboravite da unosite dovoljno tečnosti i svežeg voća i povrća. Između 2,5 do 3l vode je preporučeno od strane lekara, a mi vam garantujemo da će vam koža biti zahvalna.
Suv vazduh = suva koža
Ako vam ni bogata, hidratantna krema ne pomaže da zadržite kožu lica i tela nahranjenom, posegnite za ovlaživačem vazduha. On će u prostoriji osvežiti vazduh, bez prekomerne vlage. Vaša koža će definitivno primetiti razliku.
Savet plus: Osveživač vazduha možete napraviti i kod kuće. Sve što je potrebno je da prokuvate pola litre vode, sačekate da se ohladi, a onda dodate 3 kašike soda bikarbone i iscedite sok od dva limuna. Nakon toga sklonite pulpu. Sipajte tečnost u plastičnu bocu sa raspršivačem i poprskajte po stanu. Ovu tečnost možete poprskati i po koži i sačekati da ona upije ove hranljive sastojke.
Leto, vrati se!
Osim što bismo svi želeli da ponovo dođe period kada se ležimo ispod suncobrana uz žuborenje hladnih talasa, želeli bismo i da koža bude zdrava baš kao što je bila leti.
Jesen utiče na vašu kožu u tri vida:
- suši kožu;
- stvara infekcije na koži;
- proširuje vaše pore.
Nemojte da vas čudi ukoliko na svom licu primetite sitne bubuljice ili uvećane pore. Sve ovo možete sprečiti dubinskim čišćenjem, tj. odgovarajućim pilingom. Pilinzi su namenjeni da skinu mrtve ćelije sa vaše kože, kako bi ona bila čista i lako se obnovila, a podstiču i cirkulaciju. Bilo da posećujete profesionalca ili ste “sam svoj majstor”, vodite računa da pilinzi ne budu previše oštri prema vašoj koži.
Pilinge je dobro sporvoditi 2-3 puta nedeljno, a pokušajte da birate one koje u sebi imaju salicinu ili glikolnu kiselinu, jer će ove dve kiseline uvećati šanse da što pre očistite začepljene pore.
Savet plus: Ukoliko primećujete da vam se koža još više suši, dovoljno je da koristite piling jednom nedeljno i na taj način je osvežite.
I dalje se štitite od Sunčevih zraka
Drage dame, ukoliko ste mislile da ćete moći da preskočite nanošnje kreme sa zaštitnim faktorom (SPF), grdno ste se prevarile! Iako UV zraci nisu toliko intenzivni u oktobru, koliko u julu, budite obrazrive i uvek nanesite svoju omiljenu kremu koja će vas štiti od Sunčevih zraka.
Da se podsetimo, Sunce je jedan od glavnih izvora vitamina D, ali isto tako može dovesti do preranog starenja kože ili čak do kancera, ukoliko kožu ne štitimo pravilno.
Savet plus: Proverite rok trajanja vaše kreme sa zaštitnim faktorom i, ukoliko je potrebno, kupite novu. Takođe, nanesite kremu 30 minuta pre nego što izađete napolje, kako bi upila sve hranjive sastojke. Ne zaboravite da zaštitite i vaše usne – koristite labelo sa SPF-om.
Da zaključimo…
Bez obzira na godišnje doba ili mesec, uvek bi trebalo da vodite računa o sebi, svom mentalnom, a onda i fizičkom zdravlju.
Jesen utiče na vašu kožu na različite načine, ali sve te negativne uticaje možete umanjiti. Slušajte šta vam koža govori i sigurno nećete pogrešiti.
Koji savet vam se najviše svideo? Da li primenjujete neke od njih? Pišite nam u komentarima!
Autor: Aleksandra Mladenović